HSE چیست؟

خب امروز می خواهیم درباره شاخص های کلیدی عملکرد (hse)
صحبت کنیم ومطالبی از قبیل:
Hseچیست؟
تعریف بخش های سلامت ، ایمنی و محیط زیست
هدف اندازه گیری عملکرد hse چیست؟
تعریف مهم ترین شاخص های hse
مهم ترین اهداف hse
دستاورد ها و مزایای سیستم hse
اهمیت hse در سازمان ها
را در اختیار شما قرار دهیم .

Hse چیست؟

Hse مخفف کلمات health safety environment به معنای سلامت، ایمنی و محیط زیست است. که در اصطلاح به hse یا بهداشت حرفه ای تبدیل شده است.
Hse یا بهداشت حرفه ای از ما در برابر ریسک های موجود در محل کار حفاظت میکند.
پیمانکاران از طریق اعمال hse به پیشرفت خود کمک می کنند و از طرف دیگر کارمندان آنها ساعات کاری مفیدتری خواهند داشت. گاهی اشتباها تصور می شود که hse یک حرفه ی درمانیست در حالیکه تنها بخشی از hse درمان ودارای موقعیت های درمانیست. در واقع بهداشت حرفه ای و hse با کاهش درمانهای تخصصی و شغلی به نفع کارفرمایان عمل می کنند.

تعریف بخش های hse:

بهداشت (health):

بهداشت،کارکنانی را که در محیط های خطرناک مانند کار با اشعه،معدن و.. و یا کارکنانی که در محیط های آلوده مشغول به کارهستند، خطر های متفاوتی را که پیش روی آنان است را شناسایی ،ارزشیابی و شرایط را کنترل می کند و با ارائه مراقبتهای پزشکی ، حافظ جان و سلامت شاغلین می باشد .

ایمنی(safety):

ایمنی شامل حفاظت از کارمندان در برابر خطرات موجود درکار آنهاست. بعضی از کارها پر خطر هستند و حوادث مختلفی پیش روی آنهاست .به طور مثال کار در ارتفاع ، جوشکاری و … اگر ایمنی در آنها به درستی رعایت نشود سلامتی کارکنان را به خطر می اندازد. در اختیار قرار دادن تجهیزات ایمنی همچنیین ایمن سازی محیط کار ، مدیریت حریق و.. برای جلوگیری از خطرات احتمالی و حفظ سلامتی کارکنان نمونه کاربرد ها و کار های ایمنی در hse است.

محیط زیست(Environment):

محیط زیست به نظارت بر آلودگی های ناشی از ماشین آلات صنعتی که شامل انتشار گاز های هیدروکربن ، گازوئیل و موارد این چنینی می شود مربوط می شود.هدف کلی از مسائل محیط زیستی کاهش پسماند مواد زائد و ارائه خدماتی جهت جلوگیری از موارد مخرب است.

هدف از اندازه گیری عملکرد hse چیست؟

هدف اصلی از اندازه گیری عملکرد ایمنی و بهداشت ، تهیه اطلاعات لازم در رابطه با میزان پیشرفت و شرایط کنونی استراتژی ها، فرآیند ها و فعالیت هایی می باشد که یک سازمان به منظور کنترل خطرات بهداشتی و ایمنی انجام می دهد.

تعریف مهم ترین شاخص های hse:

1- Fatality lost : (FTL) و یا حادثه ای ناشی از کار که منجر به مرگ شود

2- Lost Time Incident: (LTI) ،حادثه اتلاف وقت و یا هر حادثه ناشی از کار که باعث شود شخص حادثه دیده به مدت یک شیفت کاری تمام و یا بیش از یک روز در محل کار خود حاضر نباشد معادل یک LTI می باشد
3- Medical Treatment Only : (MTO) و یا هرگونه جراحت ناشی از کار که فرد حادثه دیده به پزشک مراجعه می نماید و یا به عبارت دیگرفرد حادثه دیده پس از معاینه توسط پزشک به محل کار خود باز گشته و فعالیت عادی روزانه خود را ادامه می دهد.
4- Restricted Work/Transfer Case : (RWTC) حادثه ای که بر آن فرد حادثه دیده نمی تواند کار روزانه خود را انجام بدهد ولی کار های سبک به وی محول می شود به عنوان مثال کارگر سکو به دلیل ضرب دیدگی انگشت مدتی کار اپراتوری رادیو را انجام می دهد
5- Total Recordable Incidents : (RCRD) یا کلیه حوادث قابل گزارش می باشد

۴ مورد از مهم ترین اهداف hse:

1- به حد اقل رساندن شاخص LTI
2- اجرای دستورالعمل های سیستم مدیریت ریسک
3- اجرای دستورالعمل های سیستم موثر مدیریت مصرف انرژی
4- دستیابی به رکورد فقدان حادثه منجر به فوت و نقص عضو در طول اجرای پروژه

۵ مورد از دستاورد ها و مزایای سیستم مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت hse:

1- شناسایی شرایط مخاطره آمیز فعالیت های سازمان
2- ارزیابی میزان ریسک ناشی از اجرای مرتبط با محصولات و خدمات
3- حذف و کاهش میزان ریسک مرتبط با مخاطرات و کاهش و حذف جنبه های زیست محیطی
4- اطمینان از اعمال و رعایت قوانین موجود
5- ایجاد آمادگی های لازم در برخورد با شرایط اضطراری

اهمیت hse در سازمانها:

یکی از دلایل اهمیت hse در سازمانها این است که داشتن محیط ایمن نه تنها موجب شادی و بازدهی بیشتر کارکنان می شود بلکه می توانند به کاهش هزینه های انسانی و آسیب ها و خسارات نیز کمک می کند.درصورتی که برنامه سلامتی ، ایمنی و بهداشت محیط در اولویت قرار گیرد ، شرکت ها می توانندبه طور موثر تری با کارکنان ارتباط برقرار کنند.علاوه بر این استاندارد های بهبود سلامت ، ایمنی و بهداشت محیط به شرکت ها کمک می کند تا پروژه هارا به موقع به پایان برسانند و ارتباط کاری خود را با مشتریان بهبود بخشیده و مستحکم کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *