شاخص های کلیدی عملکرد ایمیل مارکتینگ

ایمیل یکی از موثرترین کانال های بازاریابی است که به طور مداوم قادر به جذب ترافیک بالا و تبدیل مخاطب به مشتری است.امروزه یکی از اجزای اصلی کمپین های بازاریابی دیجیتال، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی می باشد، که در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به گسترش روز افزون صنعت استارت آپ ها درایران، ایمیل مارکتینگ گزینه مناسبی برای کمپین های تبلیغاتی می باشد. اما آیا سنجه های کلیدی برای موفقیت این استراتژی تبلیغاتی وجود دارد؟

سنجه های ایمیل مارکتینگ
شاخص های کلیدی عملکرد ایمیل مارکتینگ

هنگام برنامه ریزی هر کمپین، در هر کانال بازاریابی، ابتدا اهداف خود را مشخص کنید. تلاش های بازاریابی تنها در صورتی بهبود می یابد که نتایج با اهداف مورد نظر شما مقایسه شود. برای کمک به شما در تعیین آنچه که باید اندازه گیری کنید، در اینجا لیستی از شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) برای بازاریابی ایمیل را بیان می کنیم.

نرخ بازشدن (Open Rate)

با استفاده از این شاخص شما می توانید تعداد افرادی که ایمیل شما را باز کرده اند بسنجید. انتخاب عنوان مناسب می تواند اولین قدم برای دیده شدن ایمیل و بازکردن آن توسط مخاطب باشد. درعین حال که نرخ بازشدن به تنهایی معیاری برای سنجش موفقیت ایمیل مارکتنیگ نیست، اما از این نظر که مخاطب تا ایمیل را باز نکند به قیف کمپین بازاریابی ایمیلی وارد نمی شود دارای اهمیت است.

نرخ کلیک پذیری (Click-through rate)

نرخ کلیک یا CTR نسبت تعداد افرادی است که روی یک لینک ایمیل کلیک کرده اند به کسانی که آن ایمیل را فقط مشاهده کرده اند. ایمیل های موثر با هدف کلیک کردن مشتری بر روی لینک های موجود در ایمیل نوشته می شود، که مشتری را به صفحه فرود مورد نظر هدایت کند. نرخ کلیک بهترین معیار در ارزیابی کمپین ایمیل مارکتینگ می باشد چون نشان دهنده ی توانایی شما در جذب مخاطب برای کلیک بر روی لینک هدف می باشد.CTR به صورت درصد بیان می شود و هر چه این مقدار بالاتر باشد نشان دهنده اثر بخشی بیشتر کمپین است.

نرخ لغو عضویت (Unsubscribe Rate)

میزان افرادی را نشان می دهد که تمایلی به دریافت ایمیل شما نداشته و دکمه لغو اشتراک را زده اند. توجه داشته باشید که ایجاد راهی آسان برای لغو اشتراک مخاطبین خود گزینه بسیار پر اهمیتی است.

بهترین روش برای اینکه متوجه شوید که مخاطب چرا لغو اشتراک زده، این است که موقع لغو، دلیل لغو اشتراکش را بپرسید. توجه داشته باشید اگر نرخ لغو عضویت بالایی دارید در استراتژی ایمیل مارکتینگ خود بازبینی انجام دهید. به طور مثال

-طبقه بندی لیست ایمیل ها

-طبقه بندی محتوای ایمیل ها

-سفارشی کردن دفعات دریافت ایمیل

-ارائه دادن روش های ارتباطی گوناگون

-استفاده از نظرات

-پیشنهادات خاص به دریافت کنندگان ایمیل و ….

نرخ تبدیل

منظور از نرخ تبدیل تعداد مخاطبانی است که روی لینک هدف کلیک کرده و در صفحه فرود مورد نظر اقدام به عمل کرده اند به عنوان مثال یک اشتراک خبرنامه، یک برنامه دانلود تلفن همراه، دانلود یک مقاله، یک نظرسنجی پر شده یا اقدام و نهایی کردن خرید.برای افزایش نرخ تبدیل، صفحات فرود باید در زیباترین و بهترین حالت ممکن طراحی بشنوند و توجه مخاطب رو به هدف شما جلب کنند.­­

نرخ رشد لیست ایمیل

نرخ رشد لیست ایمیل یعنی تعداد ایمیل‌های جدیدی که به لیست ایمیل اضافه می‌شوند. مهم است که به طور مداوم تعداد مشترکین خود را افزایش دهید. این را می توان از طریق مشوق های مختلف، مسابقات، تبلیغات متقابل و ویدجت های ثبت نام ساده خبرنامه در سایت خود انجام دهید.

بانس ریت (Bounce Rate)

هر ایمیلی ممکن است به دلایل متفاوتی به مقصد نرسد، به این پیشامد بانس ریت گفته می شود. بانس ریت از طریق تقسیم تعداد ایمیل های ناموفق به تعداد کل ایمیل های ارسالی بدست می آید.بانس ریت گاها به دلیل مشکل در سرور ارسالی یا سرور ایمیل مخاطب، دریافت ایمیلهای نامعتبر و ایمیل هایی که اصلا وجود خارجی ندارن اتفاق می افتد.

در انتها،در هر کمپین بازاریابی شاخص های مختلفی با توجه به اهداف کمپین تعیین می شود که بررسی و انتخاب بهترین شاخص های کلیدی ما را در پیشبرد اهدافمان با صرف کمترین هزینه بسیار یاری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *